Pri razvoju kakršnega koli izdelka ali pa pri kakšnemu razvoju tehnologije, je zelo pomembno, da se najprej poskrbi za izdelavo prototipa. To pa zato, ker nam bo izdelava prototipa pomagala, da bomo lahko nek izdelek oziroma tehnologijo najprej testirali, nato pa bomo tukaj lahko videli, kaj je potrebno spremeniti, dodelati, ali pa nadgraditi, tako da bo potem končen produkt najboljši kar je možno.
No tako pa se je najprej potrebno osredotočiti kaj je sam cilj prototipa, ki ga bomo izdelali. Tako pa je po navadi cilj ta, da dosežemo čim bolj podoben izdelek končnemu produktu. To pa zato, ker nam bo takšen prototip omogočal, da bomo lahko testirali vse, kar je potrebno in potem glede na to premislili, kako bi ga spremenili pred končno obliko izdelka.
Sama izdelava prototipa pa se lahko razlikuje glede na izdelek, ki ga izdelujemo. Če je to kakšna tehnologija za kakšen program, bo ta razvoj povsem drugačen, kot pa če se gre za kakšen fizičen izdelek. Tukaj pa lahko potem izdelava prototipa poteka z uporabo različnih tehnik, kot so na primer 3d modeliranje in tiskanje, nato razna CNC obdelava, če imamo opravka z kakšnimi trdnejšimi materiali in podobno.
Zadnje delo, ki pa nas čaka pri izdelovanju prototipa pa je torej to testiranje, ki ga lahko izvedemo, kadar je prototip izdelan. Pri testiranju pa moramo pridobiti vse potrebne informacije, oziroma čim več različnih informacij, tako da bo končen izdelek brez napak, saj je to zelo pomembno kadar gre za izdelovanje nečesa čisto novega.
Zato pa je potrebno biti pri izdelavi prototipa čim bolj fleksibilen, ter se moramo pripraviti na morebitne spremembe in prilagajanja glede na ugotovitve, ki jih dobimo po testiranju. Prav tako pa se moramo osredotočiti na različne ključne funkcije, ki bodo pomembne za testiranje pri prototipu, predno se oblikuje končna različica izdelka, oziroma modela.